ΚΟΥΛΟΥΡΑ 2016 Αποτελέσματα – Ευχαριστήριο

Την Τρίτη 26 Ιουλίου, αναβίωσε στα Ομαλά το πατροπαράδοτο αθλητικό έθιμο του Αγώνα Δρόμου «ΚΟΥΛΟΥΡΑ», που διοργάνωσε η Κοινωφελής Επιχείρηση Δήμου Κεφαλονιάς και η Δημοτική Ενότητα Ομαλών. Στην καταπράσινη κοιλάδα των Ομαλών, κατά μήκος του δρόμου της Ιεράς Μονής Αγίου Γερασίμου και μέσα στην αγκαλιά του Πλάτανου, παιδιά όλων των ηλικιών, ενήλικες αθλητές και χωριανοί συμμετείχαν στο έθιμο.

Ευχαριστούμε θερμά:

  • Την Ιερά Μονή Αγίου Γερασίμου

Τους Υποστηρικτές – Χορηγούς

  • Πολιτιστικό Σύλλογο «Μέρμηγκα»
  • Πολιτιστικό Σύλλογο «Βάλσαμο»
  • Αθλητικό Σύλλογο «Ομαλά»
  • Τον Αγροτοβιομηχανικό Συνεταιρισμό Παραγωγών Ρομπόλας Κεφαλονιάς
  • Τον κ. Μπαζίγο Μιχάλη Κρασιά – Τοπικά Προϊόντα
  • Την ταβέρνα ¨Μπότσολος¨
  • Σύλλογος Δρομέων Κεφαλονιάς

Την Γραμματεία των Αγώνων:

  • Κουταβά Ρούλα, Φραγκιά Σπυριδούλα, Νιφοράτου Ιωάννα, Φραγκιά Μαρία, Μινέτου Νικολέττα, Σιμάτου Τάμη, Στεργίωτη Στάμω, Μαγουλά Ουρανία, Καμηλάτου Σπυριδούλα.

Τους έφορους του Αγώνα: Κουταβά Νικόλα, Κακαρο’ύμπα Σωτήρη, Καλογηράτο Παναγή.

  • Τους καθηγητές Φυσικής Αγωγής: κ. Κουνάδη Μαρία, κ. Μαραβέγια Σοφία,

κ. Μεταξά Διονύση, Σαμόλη Βάνια (Σύλλογος Δρομέων).

  • Τον γιατρό κ. Ανδρέα Τσιμάρα.
  • Ευχαριστούμε που τίμησαν με την παρουσία τους την ΚΟΥΛΟΥΡΑ 2016 και έκαναν απονομές τους:
  • κ. Ματιάτο Σπύρο, Αντιδήμαρχο Δημοτικής Ενότητας Ομαλών
  • κ. Κουταβά Διονύση, Πρόεδρο Τοπικής Ενότητας
  • κ. Κουνάδη Μαρία, Πρόεδρο Β/θμιας Σχολικής Επιτροπής και μέλος Δ.Σ. Κ.Ε.ΔΗ.ΚΕ.
  • κ. Κουρκουμέλη Ηλία, Εντεταλμένο Σύμβουλο Δημοτικής Ενότητας Λειβαθούς και μέλος Δ.Σ. Κ.Ε.ΔΗ.ΚΕ.
  • κ. Τσακαρισιάνο Σταύρο, Πρόεδρο Π.Σ. «Βάλσαμος».
  • κ.Ραυτοπούλου Νίκη, Πρόεδρο Π.Σ. «Μέρμηγκας».
  • κ. Μεσολωρά Μάκη, Μέλος Δ.Σ Αθλητικού Συλλόγου «Ομαλά».
  • κ. Σαμόλη Βάνια, Πρόεδρο Συλλόγου Δρομέων Κεφαλονιάς.
  • κ. Φωκά Κατερίνα Αντιπρόεδρο Συλλόγου Δρομέων Κεφαλονιάς.

Ευχαριστούμε επίσης

  • Τα Μ.Μ.Ε. που καταγράφουν φωτογραφικά & δημοσιογραφικά το έθιμο και ιδιαιτέρως τους κ. Χαλαβαζή Γιώργο, κ. Ανδρεαδάκη Μιχάλη, κ. Δεμπόνο Ανδρέα, τον κ. Κορσιάνο Νίκο, την κ. Φωκά Κατερίνα  και την κ. Φωτεινή Μαραβέγια.
  • Τους μικρούς συμμετέχοντες και τους γονείς τους.
  • Τους ενήλικες αθλητές.
  • Τους εθελοντές.
  • Τον Γαρμπή Γεράσιμο, Αρτοποιείο Φραγκάτων, για την μοναδική τέχνη και το μεράκι του στην κατασκευή των παραδοσιακών επάθλων «ΚΟΥΛΟΥΡΕΣ».

 

Και του Χρόνου με Υγεία!

Για την Κ.Ε.ΔΗ.Κ.Ε

Ο Πρόεδρος

 

Άγγελος Δ. Κωνσταντάκης

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

 

Νήπια Αγόρια                                                                         Νήπια Κορίτσια

1ος  Χρυσαϊτης Στέφανος                                                          1η Χριστοδουλάτου Ελπίδα

2ος Βαγγελάτος Δήμος                                                          2η Τζάκη Σταυρούλα

3ος  Βουτσινάς Δημήτρης                                                          3η Στεφανίτση Γλύκα

 

Αγόρια Α – Β Δημοτικού                                              Κορίτσια Α – Β Δημοτικού

1ος Χρυσαϊτης Άγγελος                                                     1η Παπαγεωργίου Κατερίνα

2ος Βενιζελάκος Όθωνας                                                  2η Μεταξά Χαριάννα

3ος Βαγγελάτος Παναγής                                                 3η Σταθάτου Μαριάννα

 

Αγόρια Γ – Δ Δημοτικού                                              Κορίτσια Γ – Δ Δημοτικού

1ος Φιλιππάτος Παντελής                                                1η Λουκάτου Δέσποινα

2ος Ταβιανάτος Ηλίας                                                       2η Τζάκη Άννα

3ος Βαλλιανάτος Σπύρος                                                  3η Μαλανδρίνου Μαριτίνα

 

Αγόρια Ε – ΣΤ Δημοτικού                                              Κορίτσια Ε –ΣΤ Δημοτικού

1ος Τριανταφυλλάκης Στέργιος                                     1η Χρυσαϊτη Ζωή

2ος Μαραβέγιας Παναγιώτης                                        2η Λούκα Σοφία

3ος    Μεσολωράς Διονύσης                                            3η Μεταξά Ελευθερία

 

Αγόρια Α – Γ Γυμνασίου                                             Κορίτσια Α – Γ Γυμνασίου

1ος Αμποχανάν Αλέξανδρος                                         1η Γαρμπή Ιωάννα

2ος Χρυσαϊτης Γιάννος

3ος Φραγκιάς Χριστόφορος

 

Αγόρια Α – Γ Λυκείου                                            

1ος     Τζωρτζάτος Λευτέρης

2ος    Καλαφάτης Λευτέρης

3ος    Τζωρτζάτος Νίκος

Ανδρών 18-29                                                                Γυναικών 18-29

1    Τζάκης Σταύρος                                                        1η Τσακαρισιάνου Ευσταθία

2ος Δανελάτος Ανδρέας

3ος Μπερνάντο Ντεράι

 

Ανδρών 30-39                                                                Γυναικών 30-39

1ος Κουλουμπής Παρίσης                                            1η Σαμόλη Ευαγγελία

2ος Πεφάνης Μηνάς                                                      2η Κοσμετάτου Ρεγγίνα

3ος Φιλιππατος Γιάννης

 

Ανδρών 40-49                                                                Γυναικών 40-49

1ος Δημητρίου Γεώργιος                                             1η Καρανίκα Μαρία-Σουζάννα

2ος Μαλανδρίνος Γεράσιμος                                    2η Κουρή Αγγελική

3ος Μεταξάς Διονύσης

 

Ανδρών 50+                                                                    Γυναικών 50+

1ος Αλεξανδράτος Παναγής                                    1η Αμβροσιάτου Μαρία

1ος Σιδηρόπουλος Νίκος                                             2η Πολυτραμη Αγγελική

2ος Κόκκινος Παναγιώτης                                       3η   Νιφοράτου Αγγελική    

3ος Τσακαρισιάνος Φώτιος